Uszkodzony samochód to sytuacja, której kierowcy woleliby uniknąć. Jeżeli już się zdarzy i to twój pojazd doznał szkody w kolizji, najlepiej od razu zgłosić tę szkodę do ubezpieczyciela sprawcy i oczekiwać naprawy lub środków finansowych na jej przeprowadzenie, aby jak najszybciej przywrócić auto do sprawności.

Wymagane dokumenty

Mimo że kolizja jest zawsze stresująca, zarówno dla osoby, która ja spowodowała, jak i dla poszkodowanego, należy pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności, oczywiście jeżeli kierujący pojazdami i pasażerowie nie doznali obrażeń ciała. Oczywiście istnieje możliwość wezwania policji (a w przypadku obrażeń ciała konieczne jest wezwanie policji oraz karetki), nie jest to jednak niezbędne jeżeli kierujący pojazdami znajdą porozumienie.

Dokumenty, jakie powinniśmy zebrać to głównie:

  • oświadczenie o kolizji podpisane przez obie strony zdarzenia, zawierające dokładny opis sytuacji oraz okoliczności, w jakich doszło do wypadku, dane kierujących oraz dane aut,
  • zdjęcia zrobione najlepiej w miejscu wypadku.

Czas na zgłoszenie szkody z OC sprawcy

Na zgłoszenie szkody poszkodowany ma 3 lata, ale zasada jest, że zgłoszenia dokonuje się niezwłocznie. Zwłoka potrafi zmniejszyć kwotę odszkodowania. Towarzystwo ubezpieczeniowe może bowiem stwierdzić, że jazda uszkodzonym samochodem spowodowała zwiększenie rozmiaru szkody

Wypłata odszkodowania

Ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia ma obowiązek wypłacić poszkodowanemu należną kwotę ubezpieczenia. Środki finansowe muszą wystarczyć, aby naprawić samochód. Warto wiedzieć, że po zgłoszeniu przez poszkodowanego towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na decyzję oraz wypłatę środków. Rzeczoznawca może przyjechać do nas, aby ocenić rozmiar szkody, jednak pamiętajmy, że często jest tak, że dokumentacja zdjęciowa, o ile jest dobrej jakości, oraz oświadczenie spisane na miejscu zdarzenia wystarczą do prawidłowej wyceny. Kwotę do wypłaty poszkodowany może zaakceptować lub nie. Istnieje również możliwość oddania auta do warsztatu, który w formie bezgotówkowej zreperuje auto poszkodowanego.

Podsumowanie, czyli odszkodowanie z OC sprawcy w pigułce


Odszkodowanie powinno wystarczyć, aby przywrócić pojazd do stanu sprzed kolizji, o czym mówi wprost Kodeks cywilny. To właśnie ten akt prawny daje poszkodowanemu również możliwość wyboru między rozliczeniem gotówkowym a naprawą bezgotówkową.

Podsumowując, warto pamiętać, że:

  • zgłosić szkodę możesz w ciągu 3 lat od zdarzenia,
  • zgłoszenie może nastąpić mailowo lub telefonicznie,
  • jeżeli nie zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciela, możemy się od niej odwołać.